Vishay/Dale RN55C1181BR36
RN55C1181BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1181BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.18K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1181BR36.pdf
Availability of RN55C1181BR36
QUANTITY
RN55C1181BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1181BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C1181BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1181BR36
Related LinksRN55C1, RN55C1181BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1181BR36 Details Description
Related parts for RN55C1181BR36
KIT DEV DIMM-520 FOR WINDOWS CE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS 30AWG 24IN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 54A SGL IPAK datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 200MA 2.08 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf