TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F21-41SA
DTS20F21-41SA picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F21-41SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F21-41SA.pdf
Availability of DTS20F21-41SA
QUANTITY
DTS20F21-41SA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F21-41SA
Internal Part NumberEIS-DTS20F21-41SA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F21-41SA
Related LinksDTS20F, DTS20F21-41SA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F21-41SA Details Description
Related parts for DTS20F21-41SA
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 60V 170MA RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.32KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.24A 79 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf
AB 9C 9#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 6.3 V datasheet.pdf