Vishay/Dale RN55C1181FB14
RN55C1181FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1181FB14
Brief Description
RES 1.18K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1181FB14.pdf
Availability of RN55C1181FB14
QUANTITY
RN55C1181FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1181FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1181FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1181FB14
Related LinksRN55C1, RN55C1181FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1181FB14 Details Description
Related parts for RN55C1181FB14
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
LED YELLOW PC MOUNT datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1W 9V 4DIP datasheet.pdf
CONN INSERT 19POS PIN datasheet.pdf
PC99AL SCR 160X76.7X0.1MM datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf