Vishay/Dale RN55C1183BRE6
RN55C1183BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1183BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 118K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1183BRE6.pdf
Availability of RN55C1183BRE6
QUANTITY
RN55C1183BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1183BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1183BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1183BRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1183BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1183BRE6 Details Description
Related parts for RN55C1183BRE6
CAP FILM 120PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 375MA 650 MOHM datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
CRYSTAL 48MHZ 8PF SMD datasheet.pdf