Vishay/Dale RN55C1240BBSL
RN55C1240BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1240BBSL
Brief Description
RES 124 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1240BBSL.pdf
Availability of RN55C1240BBSL
QUANTITY
RN55C1240BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1240BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1240BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1240BBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1240BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1240BBSL Details Description
Related parts for RN55C1240BBSL
JUMPER-H1506TR/A2015Y/H1506TR 5" datasheet.pdf
RES SMD 11.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 32POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
FB-5R,ASY,150,SIG,HDR,EN,4.25 datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 4-32MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
DC 2 WIRE THRU-BEAM EMITTER 2M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 5POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
125V AMBR NEON datasheet.pdf