Vishay/Dale RN55C1240BRE6
RN55C1240BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1240BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 124 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1240BRE6.pdf
Availability of RN55C1240BRE6
QUANTITY
RN55C1240BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1240BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1240BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1240BRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1240BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1240BRE6 Details Description
Related parts for RN55C1240BRE6
IC OTP 512KBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 3.3V HS 8-MSOP datasheet.pdf
JIB KIT - BENCH FIXED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONN SPRING 28POS SNGL SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 50W DO5 datasheet.pdf
DR BTS CAPT 20 ASY CP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
MICRO 25C P 10" WHT JACKS NI datasheet.pdf
381 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 5A 600VAC datasheet.pdf