Vishay/Dale RN55C1241BRE6
RN55C1241BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1241BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.24K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1241BRE6.pdf
Availability of RN55C1241BRE6
QUANTITY
RN55C1241BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1241BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1241BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1241BRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1241BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1241BRE6 Details Description
Related parts for RN55C1241BRE6
IC MPU/RESET CIRC 2.70V SC70-4 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
RES 29.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 65MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FPGA 296 I/O 484FBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 50W DO5 datasheet.pdf