Vishay/Dale RN55C1300BRSL
RN55C1300BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1300BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 130 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1300BRSL.pdf
Availability of RN55C1300BRSL
QUANTITY
RN55C1300BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1300BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1300BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1300BRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1300BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1300BRSL Details Description
Related parts for RN55C1300BRSL
MOSFET P-CH 20V 2.5A TSMT3 datasheet.pdf
EDGECARD 182PS .050 SMD W/O POST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN CONTACT PIN 26AWG GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
HDLE CPCI/VME64 BOTTM GREY 10PCS datasheet.pdf
PMI BASE NEON 1 T-4 1/2 CANDLBR datasheet.pdf
CAP ALUM 170UF 20% 450V FLATPACK datasheet.pdf