Vishay/Dale RN55C1300BRSL
RN55C1300BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1300BRSL
Brief Description
RES 130 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1300BRSL.pdf
Availability of RN55C1300BRSL
QUANTITY
RN55C1300BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1300BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1300BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1300BRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1300BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1300BRSL Details Description
Related parts for RN55C1300BRSL
CONN HEADER .100 SNGL STR 28POS datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 50.4V 100A 3225 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
COUPLER 30DB 2GHZ-4GHZ INLINE datasheet.pdf
RES SMD 0.0022 OHM 1% 9W 3921 datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR 100NH 15.6A SMT datasheet.pdf