Vishay/Dale RN55C1303FB14
RN55C1303FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1303FB14
Brief Description
RES 130K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1303FB14.pdf
Availability of RN55C1303FB14
QUANTITY
RN55C1303FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1303FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1303FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)130k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1303FB14
Related LinksRN55C1, RN55C1303FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1303FB14 Details Description
Related parts for RN55C1303FB14
IC DRIVER AIR CORE SINGLE 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 32POS R/A datasheet.pdf
AM60501-500-23HSG GD PLT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.5W MONO 8SOIC datasheet.pdf
RCPT SHELL FOR PHG.3K. datasheet.pdf
TG2030 SHEET 300X300X2MM datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
500 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf