Vishay/Dale RN55C1331BRSL
RN55C1331BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1331BRSL
Brief Description
RES 1.33K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1331BRSL.pdf
Availability of RN55C1331BRSL
QUANTITY
RN55C1331BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1331BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1331BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1331BRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1331BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1331BRSL Details Description
Related parts for RN55C1331BRSL
DIP CABLE - HDM24H/AE24G/X datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP AUTO-ZERO 10MHZ 8UMAX datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT SPDT 4A datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 5W T18 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 10W UFRM datasheet.pdf