Vishay/Dale RN55C1332FB14
RN55C1332FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1332FB14
Brief Description
RES 13.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1332FB14.pdf
Availability of RN55C1332FB14
QUANTITY
RN55C1332FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1332FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1332FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1332FB14
Related LinksRN55C1, RN55C1332FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1332FB14 Details Description
Related parts for RN55C1332FB14
Crystal 40.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 5.5A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 363 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V 600A 2TOWER datasheet.pdf
FERRITE CHIP 330 OHM 2000MA 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 533MHZ 6-CLCC datasheet.pdf