Vishay/Dale RN55C1333FBSL
RN55C1333FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1333FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 133K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1333FBSL.pdf
Availability of RN55C1333FBSL
QUANTITY
RN55C1333FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1333FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1333FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)133k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1333FBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1333FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1333FBSL Details Description
Related parts for RN55C1333FBSL
IC ADC 8BIT MPU COMPAT HS 20SOIC datasheet.pdf
OSC XO 44.736MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
INVERTER 12V TRIPLE OUTPUT CCFL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC AXIAL datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 8.5"L X 6.72"W datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 8POS datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 1.25A datasheet.pdf
MICRO 21 F 3" YEL JACKS LP datasheet.pdf