Vicor Corporation V72A5T300BG2
V72A5T300BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V72A5T300BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V72A5T300BG2.pdf
Availability of V72A5T300BG2
QUANTITY
V72A5T300BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A5T300BG2
Internal Part NumberEIS-V72A5T300BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A5T300BG2
Related LinksV72A5T, V72A5T300BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A5T300BG2 Details Description
Related parts for V72A5T300BG2
OSC OCXO 38.88MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 60V 8A TO220 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 18 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CLAMP GROUNDING PIPE BRONZE datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
IC DDR3 2GB 1.5V 1600MT/S 96BGA datasheet.pdf
SMART MODULE WILC3000-MR110UA datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 1A 6TSOT datasheet.pdf