Vishay/Dale RN55C1333FBSL
RN55C1333FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1333FBSL
Brief Description
RES 133K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1333FBSL.pdf
Availability of RN55C1333FBSL
QUANTITY
RN55C1333FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1333FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1333FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)133k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1333FBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1333FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1333FBSL Details Description
Related parts for RN55C1333FBSL
Crystal 50.0000MHz 30ppm 18pF 55 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
SW SEL ILLM 2POS SPST-NO 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
ROUTING GATEWAY X4 ZB-ETH/CELL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 1.2MM 5POS datasheet.pdf
CONN HDR 42POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 14KV datasheet.pdf
HDM 5SMPO090F120F T datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf