Vishay/Dale RN55C1351DB14
RN55C1351DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1351DB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.35K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1351DB14.pdf
Availability of RN55C1351DB14
QUANTITY
RN55C1351DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1351DB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1351DB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.35k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1351DB14
Related LinksRN55C1, RN55C1351DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1351DB14 Details Description
Related parts for RN55C1351DB14
IC REG LDO ADJ 5A TO220-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 4800UF 75V SCREW datasheet.pdf
ENTERPRISE EDITION-MICROCHIP datasheet.pdf
IC 1:8 3.3V PLL CLK-DRVR 16-SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 75" NM-TNC MALE datasheet.pdf
IC XMITTER 433MHZ ASK/FSK 10QFN datasheet.pdf
1.00MM PITCH SIL CRIMP HOUSING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf