Vishay/Dale RN55C1352BRE6
RN55C1352BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1352BRE6
Brief Description
RES 13.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1352BRE6.pdf
Availability of RN55C1352BRE6
QUANTITY
RN55C1352BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1352BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1352BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1352BRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1352BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1352BRE6 Details Description
Related parts for RN55C1352BRE6
MOSFET P-CH 100V 19A TO-220AB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 12V -5V 50W datasheet.pdf
RES 5.49M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A TO263-5 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf