Vishay/Dale RN55C1353BB14
RN55C1353BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1353BB14
Brief Description
RES 135K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1353BB14.pdf
Availability of RN55C1353BB14
QUANTITY
RN55C1353BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1353BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1353BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)135k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1353BB14
Related LinksRN55C1, RN55C1353BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1353BB14 Details Description
Related parts for RN55C1353BB14
LED 2X2 3MM HI DENSITY ORN PCMNT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 26A PLUS220 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 210MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 649K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.1K OHM 10% 114W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 18pF 250 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
750 TB SP CLA PARALLEL/T datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf