Vishay/Dale RN55C1370BBSL
RN55C1370BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1370BBSL
Brief Description
RES 137 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1370BBSL.pdf
Availability of RN55C1370BBSL
QUANTITY
RN55C1370BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1370BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1370BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)137
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1370BBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1370BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1370BBSL Details Description
Related parts for RN55C1370BBSL
SW 125V ROTARY 3DECK NONSHORT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIG RK SW -M01- CNRS datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 32V 30A PCB datasheet.pdf
RES SMD 0.062 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf