Vishay/Dale RN55C1372FR36
RN55C1372FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1372FR36
Brief Description
RES 13.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1372FR36.pdf
Availability of RN55C1372FR36
QUANTITY
RN55C1372FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1372FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C1372FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1372FR36
Related LinksRN55C1, RN55C1372FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1372FR36 Details Description
Related parts for RN55C1372FR36
IC SUPERVSR PUSHPULL 2.32V SOT23 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 3-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf