Vishay Semiconductor/Diodes Division SGL41-60HE3/97
SGL41-60HE3/97 picture photo
Mfg. Part Number
SGL41-60HE3/97
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO213AB
Datasheet Download
SGL41-60HE3/97.pdf
Availability of SGL41-60HE3/97
QUANTITY
SGL41-60HE3/97 Order Process
Ship out your order
Specifications of SGL41-60HE3/97
Internal Part NumberEIS-SGL41-60HE3/97
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If700mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F80pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageDO-213AB
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SGL41-60HE3/97
Related LinksSGL41-6, SGL41-60HE3/97 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SGL41-60HE3/97 Details Description
Related parts for SGL41-60HE3/97
IC OP AMP P-P COMP MCPWR 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
FUSE CLIP BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 5VIN 12V DIP REG datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf