Vishay/Dale RN55C1381BBSL
RN55C1381BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1381BBSL
Brief Description
RES 1.38K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1381BBSL.pdf
Availability of RN55C1381BBSL
QUANTITY
RN55C1381BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1381BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1381BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.38k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1381BBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1381BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1381BBSL Details Description
Related parts for RN55C1381BBSL
CONN TERM BLOCK 45DEG 6POS 5MM datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR16B/AE16M/APK16B datasheet.pdf
CONN SDL SHIELD BOTTOM 16POS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.4A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf