Vishay/Dale RN55C1422BRSL
RN55C1422BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1422BRSL
Brief Description
RES 14.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1422BRSL.pdf
Availability of RN55C1422BRSL
QUANTITY
RN55C1422BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1422BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1422BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1422BRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1422BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1422BRSL Details Description
Related parts for RN55C1422BRSL
HEAT SHRINK BLU 3/4" X 200' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ACCESSORY MOUNTING WING 1POS BLU datasheet.pdf
DIN RAIL TERM BLOCK W/OPTOCOUPLE datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.75A 10DFN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 120MA 480 MOHM datasheet.pdf