Vishay/Dale RN55C1433DRSL
RN55C1433DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1433DRSL
Brief Description
RES 143K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1433DRSL.pdf
Availability of RN55C1433DRSL
QUANTITY
RN55C1433DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1433DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1433DRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1433DRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1433DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1433DRSL Details Description
Related parts for RN55C1433DRSL
AC/DC CONVERTER 24V 40W datasheet.pdf
RES SMD 29.4KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
IC SCSI 9-LINE TERM 24-TSSOP datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 8COND SLVR 1000' datasheet.pdf
DETECT HEATER ELEMENT 85-264V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf