Vishay/Dale RN55C1433FB14
RN55C1433FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1433FB14
Brief Description
RES 143K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1433FB14.pdf
Availability of RN55C1433FB14
QUANTITY
RN55C1433FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1433FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1433FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)143k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1433FB14
Related LinksRN55C1, RN55C1433FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1433FB14 Details Description
Related parts for RN55C1433FB14
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf