Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07853K83500T0L
Y07853K83500T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y07853K83500T0L
Brief Description
RES 3.835K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y07853K83500T0L.pdf
Availability of Y07853K83500T0L
QUANTITY
Y07853K83500T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y07853K83500T0L
Internal Part NumberEIS-Y07853K83500T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.835k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y07853K83500T0L
Y07853K83500T0L Details Description
Related parts for Y07853K83500T0L
CAP TANT 22UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
DISPLAY 660NM RED NUMERIC 0.56" datasheet.pdf
CONN FFC TOP 11POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
RES 243 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 22POS datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
128M DDR SDRAM X16 250MHZ 46NM datasheet.pdf