Vishay/Dale RN55C1502CRSL
RN55C1502CRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1502CRSL
Brief Description
RES 15K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1502CRSL.pdf
Availability of RN55C1502CRSL
QUANTITY
RN55C1502CRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1502CRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1502CRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1502CRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1502CRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1502CRSL Details Description
Related parts for RN55C1502CRSL
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IC TXRX MULT PT RS485/422 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 8POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf