Vishay/Dale RN55C1542BBSL
RN55C1542BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1542BBSL
Brief Description
RES 15.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1542BBSL.pdf
Availability of RN55C1542BBSL
QUANTITY
RN55C1542BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1542BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1542BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1542BBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1542BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1542BBSL Details Description
Related parts for RN55C1542BBSL
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 600VDC RAD 4LD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
COUNTER LED 6 CHAR 85-250V PANEL datasheet.pdf
COMPONENT MOD TERM BLOCK CONNECT datasheet.pdf
INSERT MALE 6+2POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf