Vishay/Dale RN55C1592BB14
RN55C1592BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1592BB14
Brief Description
RES 15.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1592BB14.pdf
Availability of RN55C1592BB14
QUANTITY
RN55C1592BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1592BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1592BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1592BB14
Related LinksRN55C1, RN55C1592BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1592BB14 Details Description
Related parts for RN55C1592BB14
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.8MM GOLD SMD datasheet.pdf
RELAY SSR 75A 660VAC ZERO DC IN datasheet.pdf
RES 19.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 110POS datasheet.pdf
HDR 64POS LP 2 99MM STRT PC datasheet.pdf
RES SMD 0.402 OHM 1% 1W 0612 datasheet.pdf