Vishay/Dale RN55C1603DRE6
RN55C1603DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1603DRE6
Brief Description
RES 160K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1603DRE6.pdf
Availability of RN55C1603DRE6
QUANTITY
RN55C1603DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1603DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1603DRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1603DRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1603DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1603DRE6 Details Description
Related parts for RN55C1603DRE6
CAP TANT 68UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG BLACK 2500' datasheet.pdf
1/8 INCH HST BLUE LG 1000' SPOOL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 95POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 44POS THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
MCX JCK-MCX STR PLG RG-316 48" datasheet.pdf