Vishay/Dale RN55C1620DBSL
RN55C1620DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1620DBSL
Brief Description
RES 162 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1620DBSL.pdf
Availability of RN55C1620DBSL
QUANTITY
RN55C1620DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1620DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1620DBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1620DBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1620DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1620DBSL Details Description
Related parts for RN55C1620DBSL
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERMINAL BLK 8POS 5MM SIDE ENT datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 48V 5.2A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 10POS PIN datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 152 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf