Vishay/Dale RN55C1623CRSL
RN55C1623CRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1623CRSL
Brief Description
RES 162K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1623CRSL.pdf
Availability of RN55C1623CRSL
QUANTITY
RN55C1623CRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1623CRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1623CRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1623CRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1623CRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1623CRSL Details Description
Related parts for RN55C1623CRSL
TRANS NPN 300V 0.1A TO-220F datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 10POS 30AU datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 24V datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 2GHZ 16VQFN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 9SIP datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100PQFP datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HANPORT ASY DB9/TERM BLOCK datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
2200UF 10V 12,5X20 datasheet.pdf