Vishay/Dale RN55C1642BB14
RN55C1642BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1642BB14
Brief Description
RES 16.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1642BB14.pdf
Availability of RN55C1642BB14
QUANTITY
RN55C1642BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1642BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1642BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1642BB14
Related LinksRN55C1, RN55C1642BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1642BB14 Details Description
Related parts for RN55C1642BB14
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC BUCK CTRLR 8BIT PROGR 32-MLP datasheet.pdf
IC REGIST BUFFER 25BIT DDR 96BGA datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TERMINAL,PIDG R 26-22 4 datasheet.pdf
TV 61C 61#20 SKT WALL RECP datasheet.pdf
26500 12C 12#12 P BY RECP WC datasheet.pdf
GT 4C 4#16S SKT PLUG datasheet.pdf
2-Channel, 2.35 V to 5.25 V, 1 MSPS, 10-/12-Bit ADCs IC datasheet.pdf