Vishay/Dale RN55C1653BRSL
RN55C1653BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1653BRSL
Brief Description
RES 165K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1653BRSL.pdf
Availability of RN55C1653BRSL
QUANTITY
RN55C1653BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1653BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1653BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1653BRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1653BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1653BRSL Details Description
Related parts for RN55C1653BRSL
RES ARRAY 7 RES 330K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 15POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC COMPARATOR/VREF DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.4VC DO201AD datasheet.pdf
R/A SOLD HDR POWERBLADE datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 3/8 UNF 5V 12" datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 6POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 8A DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
FAN AXIAL 222X80MM 24VDC datasheet.pdf