Vishay/Dale RN55C1660BB14
RN55C1660BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1660BB14
Brief Description
RES 166 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1660BB14.pdf
Availability of RN55C1660BB14
QUANTITY
RN55C1660BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1660BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1660BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)166
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1660BB14
Related LinksRN55C1, RN55C1660BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1660BB14 Details Description
Related parts for RN55C1660BB14
RES SMD 3.57KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.0V datasheet.pdf
EDGE CONN datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf