Vishay/Dale RN55C1692FRE6
RN55C1692FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1692FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1692FRE6.pdf
Availability of RN55C1692FRE6
QUANTITY
RN55C1692FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1692FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1692FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1692FRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1692FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1692FRE6 Details Description
Related parts for RN55C1692FRE6
FUSE GLASS 500MA 350VAC 140VDC datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP14H/AE14G/X datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC CMOS QUAD 2-IN MUX 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS TYPE E VERT datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf