Vishay/Dale RN55C16R2FRE6
RN55C16R2FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C16R2FRE6
Brief Description
RES 16.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C16R2FRE6.pdf
Availability of RN55C16R2FRE6
QUANTITY
RN55C16R2FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C16R2FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C16R2FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C16R2FRE6
Related LinksRN55C1, RN55C16R2FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C16R2FRE6 Details Description
Related parts for RN55C16R2FRE6
CONN PLUG 40POS TOP 5MM GOLD datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MINISERT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC datasheet.pdf
IP PCI MASTER/TARGET 64BIT XPGA datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 0.59 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
CAP CER 43PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf