Vishay/Dale RN55C1741FB14
RN55C1741FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1741FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.74K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1741FB14.pdf
Availability of RN55C1741FB14
QUANTITY
RN55C1741FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1741FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1741FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1741FB14
Related LinksRN55C1, RN55C1741FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1741FB14 Details Description
Related parts for RN55C1741FB14
OPTOISO 2.5KV 2CH DARL 8DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
TVS DIODE 17.8VWM 31.9VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT PINS datasheet.pdf
JUMPER BAR 8PS datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL TAP FOR M9X0.6 THREADS datasheet.pdf
WIHUBB IN FIXTURE MODULE 2 SPST datasheet.pdf
MONITOR MOUNTING STAND datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf