Vishay/Dale RN55C1743DRE6
RN55C1743DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1743DRE6
Brief Description
RES 174K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1743DRE6.pdf
Availability of RN55C1743DRE6
QUANTITY
RN55C1743DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1743DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1743DRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1743DRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1743DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1743DRE6 Details Description
Related parts for RN55C1743DRE6
IC REG LDO 1.5V/1.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 2.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 39 OHM 9W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2MM SMT W/LATCH 26POS datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADP2119 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48LFCSP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf