Vishay/Dale RN55C1780BRE6
RN55C1780BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1780BRE6
Brief Description
RES 178 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1780BRE6.pdf
Availability of RN55C1780BRE6
QUANTITY
RN55C1780BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1780BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1780BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1780BRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1780BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1780BRE6 Details Description
Related parts for RN55C1780BRE6
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CUS.HDR 2X13 datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 RW SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 18SKT STR PCB datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 133POS GOLD datasheet.pdf