Vishay/Dale RN55C1800BB14
RN55C1800BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1800BB14
Brief Description
RES 180 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1800BB14.pdf
Availability of RN55C1800BB14
QUANTITY
RN55C1800BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1800BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1800BB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1800BB14
Related LinksRN55C1, RN55C1800BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1800BB14 Details Description
Related parts for RN55C1800BB14
RES SMD 60.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 24V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 30POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 2.4UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 132POS 11ROW VERT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.211 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CCD CAMERA VCSP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 330VAC AXIAL datasheet.pdf