Vishay/Dale RN55C1820FRE6
RN55C1820FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1820FRE6
Brief Description
RES 182 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1820FRE6.pdf
Availability of RN55C1820FRE6
QUANTITY
RN55C1820FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1820FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1820FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1820FRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1820FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1820FRE6 Details Description
Related parts for RN55C1820FRE6
IDC CABLE - MKC16K/MC16F/MCF16K datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V 10A CHASSIS datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 95MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC CODEC HD VIDEO 156-LBGA datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 7POS datasheet.pdf
ROUTER WIRELESS DUAL CDMA datasheet.pdf
ATTENUATOR DGTL GAAS 5BIT QFN-16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf