Vishay/Dale RN55C1822BBSL
RN55C1822BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1822BBSL
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1822BBSL.pdf
Availability of RN55C1822BBSL
QUANTITY
RN55C1822BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1822BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1822BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1822BBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1822BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1822BBSL Details Description
Related parts for RN55C1822BBSL
RES SMD 1.43KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR INA209 datasheet.pdf
IC SUPERVSR 8K I2C EEPROM 8SOIC datasheet.pdf
CONN SHROUDED PWR HEADER 5POS datasheet.pdf
RES 226 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 57MM datasheet.pdf