Vishay/Dale RN55C1823DRE6
RN55C1823DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1823DRE6
Brief Description
RES 182K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1823DRE6.pdf
Availability of RN55C1823DRE6
QUANTITY
RN55C1823DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1823DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1823DRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1823DRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1823DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1823DRE6 Details Description
Related parts for RN55C1823DRE6
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 3.08V RS 8SOIC datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER DR R/A datasheet.pdf
THERM PAD 5595 210X300MM 1.0MM datasheet.pdf
WIRE CAP YELLOW .150-.210" datasheet.pdf
IC DVR 3-PHASE BRIDGE PLCC44 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 634K OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
RES SMD 1.458K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf