Vishay/Dale RN55C1841BR36
RN55C1841BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1841BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.84K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1841BR36.pdf
Availability of RN55C1841BR36
QUANTITY
RN55C1841BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1841BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C1841BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.84k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1841BR36
Related LinksRN55C1, RN55C1841BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1841BR36 Details Description
Related parts for RN55C1841BR36
CONVERTR DC/DC 3.3V 198W OUT T/H datasheet.pdf
FTG COVER COUPLER T170 IVORY datasheet.pdf
CONN RECEPT 16POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
UL/CSA MARK DIFFUSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
MODULE DDR2 DRAM 4G 240-RDIMM datasheet.pdf
RES 0.232 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.07K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf