Vishay/Dale RN55C1871DRE6
RN55C1871DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1871DRE6
Brief Description
RES 1.87K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1871DRE6.pdf
Availability of RN55C1871DRE6
QUANTITY
RN55C1871DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1871DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1871DRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1871DRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1871DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1871DRE6 Details Description
Related parts for RN55C1871DRE6
IC OPAMP GP 100MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 250MW SOT23 datasheet.pdf
IC SWITCH HISIDE SMART TO252-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12V IN 9V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 8VSSOP datasheet.pdf