Vishay/Dale RN55C1892BBSL
RN55C1892BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1892BBSL
Brief Description
RES 18.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1892BBSL.pdf
Availability of RN55C1892BBSL
QUANTITY
RN55C1892BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1892BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1892BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1892BBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1892BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1892BBSL Details Description
Related parts for RN55C1892BBSL
CONN DB9 CRIMP FEMALE TIN datasheet.pdf
DMM POCKET AUTO-RANGE 4DIGIT datasheet.pdf
CONN SKT .062 20-24AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 27000UH datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMCJ datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf