Amphenol Aerospace Operations MS27467T21B39SALC
MS27467T21B39SALC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21B39SALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467T21B39SALC.pdf
Availability of MS27467T21B39SALC
QUANTITY
MS27467T21B39SALC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21B39SALC
Internal Part NumberEIS-MS27467T21B39SALC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21B39SALC
Related LinksMS27467T, MS27467T21B39SALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T21B39SALC Details Description
Related parts for MS27467T21B39SALC
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
IC RS485/RS422 DATA INTRFC 28DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 9.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 204.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PNL MNT RA SKT datasheet.pdf
DIP CABLE 22POS datasheet.pdf
RES 178K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf