Vishay/Dale RN55C1913FRE6
RN55C1913FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1913FRE6
Brief Description
RES 191K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1913FRE6.pdf
Availability of RN55C1913FRE6
QUANTITY
RN55C1913FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1913FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1913FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1913FRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1913FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1913FRE6 Details Description
Related parts for RN55C1913FRE6
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 30A TO-247 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISE SLIDE SEL 9POS datasheet.pdf
CONN IDC 4POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CLASS SW CST datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf