Vishay/Dale RN55C1960FR36
RN55C1960FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1960FR36
Brief Description
RES 196 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1960FR36.pdf
Availability of RN55C1960FR36
QUANTITY
RN55C1960FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1960FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C1960FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1960FR36
Related LinksRN55C1, RN55C1960FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1960FR36 Details Description
Related parts for RN55C1960FR36
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 68 OHM 8SIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 16SGL 1.57MM datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 6MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS .050 THRUHL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf